Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı ve Kanser Savaşçıları Derneği tarafından ‘Mayıs ayı mesane kanseri farkındalık ayı’ etkinliği düzenlendi.

Kanser Daire Başkanı Gültekin konuşmasında, kanserle mücadeleyi sadece devletin değil, sivil toplum kuruluşlarının, vatandaşların, medyanın, bilim insanlarının ve endüstrinin birlikte yürütebileceğini dile getirdi.

Mesane kanserinin de önlenebilir kanserler içinde yer aldığına işaret eden Gültekin, bu kanserden korunmak için tütün kullanımı ve boya gibi tehlikeli kimyasallara maruziyetten kaçınılması, parazite bağlı uzun süreli enfeksiyon ve idrarda kana rastlanması halinde de hekime başvurulması gerektiğini bildirdi.

Gültekin, Türkiye’de mesane kanseri görülme sıklığının yüksekliğine dikkati çekerek, ‘Mesane kanseri tanısı, dünya genelinde bir yılda 330 bin erkeğe ve 100 bin kadına konuluyor. Mesane kanseri, dünya genelinde erkeklerde 7’inci, kadınlarda 19’uncu sırada yer alıyor. Türkiye’de erkeklerde 4’üncü ve kadınlarda da 13’üncü sırada görülüyor.’ bilgisini paylaştı.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tarık Esen’de, mesane kanserinin, idrar yollarında en sık görülen kanser olduğunu, dünya genelinde ve Türkiye’de görülme oranının yüksek seyrettiğini bildirdi.

‘Dünyada her 26 erkekten biri, yaşamının bir döneminde mesane kanseri tanısı alıyor. Bu, çok büyük bir orandır’ diyen Esen, mesane kanserinin erkeklerde kadınlara oranla 3 kat fazla görüldüğüne dikkati çekti. Esen, sigara içenlerde mesane kanseri riskinin yaklaşık 3 kat arttığını söyledi.

Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç ise her sene sadece Avrupa’da 175 bin kişiye mesane kanseri tanısı konulduğunu ve bu sayının gün geçtikçe arttığını bildirdi.

Tüm ülkelerin en kısa zamanda bu kanser türüne yönelik farkındalığın arttırılması için harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Ortakmaç, bu amaçla her yıl mayıs ayında mesane kanseri farkındalık çalışmaları yapılacağını anlattı.