Kanser Savaşçıları Derneği kanser tanısı alan kişilerin tedavi süresinde yaşadığı sorunlara ve zorluklara odaklanan bir dernek. Tedavi sürecinde kişilerin çoğunda ilk göze çarpan sorun ise çoğunlukla saç dökülmesi oluyor. Bu, sadece tedavi sürecinde gerçekleşen ve geri dönüşü olan bir durum olsa da tanı alanları olumsuz etkileyebiliyor. Kişilerin kendilerini sosyal ortamlarından soyutlanmalarına sebep olabiliyor ya da kendilerini etiketlenmiş gibi hissetmelerine yol açabiliyor. Söz konusu kaybın tedavi sürecine de olumsuz açıdan etkileri olabiliyor.

Bu sebeplerden dolayı dernek üyeleri olarak bu sorunu gündeme getirip konu ile ilgili bir proje başlattık.

Gönüllü olarak saçlarını bağışlayan kadın ya da erkeklerin saçlarından tanı almış ve saçları dökülmüş kişilere peruk hazırlatıyoruz.

Projede; saç bağışçılarımızın derneğimize ilettiği saçlar, projemize katkı sağlayan peruk atölyelerine gönderiliyor. Peruk talebinde bulunan tanı alanlarımız ise proje sorumlularımıza derneğimizin ve projemizin sosyal medya hesaplarından ulaşıyorlar. Kendi istekleri doğrultusunda gerçek saçlardan hazırlattığımız perukları en kısa zamanda tanı alanlarımıza karşılıksız olarak hediye ediyoruz.

Projemiz hijyenik açıdan oldukça dikkatli devam ediyor. Bağışçılarımızın saçları kesilmeden önce şampuan ile yıkanıyor. Sonrasında peruk atölyelerine ulaşan saçlar tekrar bir dizi dezenfeksiyon işlemine tabi tutuluyor. Üretim aşamasında makineler devreye girdiği için yapıldıktan sonra peruklar tekrar yıkanıyor ve kişilere ulaştırılıyor.

Tanı alanlarımıza perukları teslim edildiğinde de yazılı ve sözlü bilgilendirme yapılıyor.

Proje Koordinatörümüz
Beril Dağtekin

DANIŞMA KURULUMUZ
Hematolog – Prof. Dr. Mustafa Çetiner
Onkolog – Dr. Kerim Kaban
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Hekimi – Prof. Dr. Önder Ergönül

SIKÇA SORULAN SORULAR

Saçlarınızın en az 30 cm uzunluğunda kesilmesi gerekmektedir. Daha kısa saçın kullanılması maalesef mümkün olmuyor.
Saçlarınız çok yıpranmış olmadığı sürece boyalı olmasında bir sakınca yoktur.
Evet bağışlayabilirsiniz. Bir peruğun yapımında 3-4 kişinin saçı kullanılır. O yüzden saçlarınızın azlığı bağış yapmanız önünde engel değildir.
Elbette yapabilir. Peruk yapımında saçın kadın ya da erkeğe ait olması bir fark yaratmamaktadır.

Saçlarınızı dilediğiniz kuaförde kestirebilirsiniz ya da bağış koşullarına uygun şekilde kendiniz kesebilirsiniz.

Saçlarınızın temiz ve kuru şekilde ve kargoladığınızda dağılmasını önleyecek şekilde bağlanarak kesilmesi önemlidir.

Eğitim Mahallesi, Poyraz Sokak, Cem İş merkezi, No:22/10, Kat 3, Kadıköy/İstanbul  adresine Kanser Savaşçıları Derneği adına kargo ödemenizi gerçekleştirerek saç bağışınızı iletebilirsiniz.

2015 yılından beri saç bağışı kabul ediyor ve bu saçlardan yapılan perukları tedavi sürecinde saçlarını kaybetmiş kanser savaşçılarına ulaştırıyoruz. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden izin verildiği ölçüde peruk teslim ettiğimiz kişilere kareleri görebilirsiniz.

Bir kişinin saçından bir peruk çıkmadığı için bunun takibini yapmamız mümkün değil. Peruk hediye ettiğimiz kişiler izin verdikleri ölçüde kendilerinin görsellerini sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyoruz. Onların mutluluğunu bu hesaplar üzerinden takip edip paylaşabilirsiniz. Belki de o peruklardan birinde sizin saçınız vardır 🙂
Evet güvenlidir. Sentetik perukların zaman içinde kullanan kişide enfeksiyona yol açma riski vardır ancak gerçek saçtan yapılmış perukları kendi saçlarımız gibi istediğimiz sıklıkta yıkayıp hijyen kalıcılığını sağlayabiliriz. Yanı sıra peruk hediye ettiğimiz her kişiye saçlarının temizliğini ve bakımını nasıl ve ne sıklıkta yapmaları gerektiğine dair bir yönerge de iletiyor ve bu yönergeye uyacaklarına dair kendilerinden onay alıyoruz.

Formları indirmek için lütfen tıklayınız.