“Kemoterapiye başladığım ilk günlerde hiçbir yan etkiyle karşılaşmadım. Ama ilerleyen zamanlarda bazen yataktan kalkamaz hale gelir oldum. Hele mide bulantısı ve ağzımdaki o ekşi tat hiç bitmeyecek sanıyordum…”

Janset – . Hodgkin lenfoma tanısının ardından yoğun tedavi süreci geldi. En çok saçları döküldüğünde üzülmüştü. Ama şimdi hem saçlarına hem de sağlığına kavuştu.  

Kemoterapi, kanserli hücrelerin vücuttan atılabilmesi için çok güçlü ilaçların kullanılabilmesine imkân veren tedavidir. Bu ilaçlar aynı zamanda yan etki yaratabilecek sağlıklı hücrelere de zarar verebilir. En çok etkilenen hücreler,  kemik iliği içinde yer alan kan yapıcı hücreler, kıl kökleri, ağız içini kaplayan hücreler ve sindirim sistemidir. Kemoterapiye bağlı yan etkilerin çoğunluğu kısa vadelidir. Düşünce, hatırlama ve idrak etmeyle ilgili olan ve “kemo-kafası” olarak bilinen problemler uzun vadeli etkiler olarak sayılabilir. Bazı kemoterapi ilaçları ise gecikmiş etkiler olarak karşımıza çıkabilir.

Tedavi öncesi

Tedaviden önce sizin fiziksel durumunuzu kontrol edecek ve evraklarınızı gözden geçirecek bir onkoloji uzmanıyla karşılaşacaksınız. Daha sonra size özel bir tedavi programı planlayarak belli bir süre için uygulayacağınız aşamaları belirleyeceksiniz. Doktorunuz kemoterapinin potansiyel risk ve faydalarını mutlaka sizinle paylaşacaktır.

Kemoterapi almaya karar verdiyseniz yazılı bir izin formunu (bilgilendirilmiş rıza) imzalamanız istenecek ve ayrıca tedavinizi planlamak için yapılacak testlerden geçeceksiniz. Bilgilendirilmiş rıza formu kemoterapiye başlamak istediğinizi belirterek tedavi seçenekleri hakkında size bilgi verildiğini gösteren formdur. İmzaladığınız bu belge aynı zamanda alacağınız bu tedavinin amaçlanan sonuçlara ulaşabilmek adına garanti vermediği bilgisini de içermektedir.

Bu arada, kemoterapinin etkili olabilmesi için tedavi günü yiyebileceğiniz ve içebileceğiniz gıda ile ilgili bilgi alacaksınız. Doktorunuza reçeteli/reçetesiz kullandığınız ilaç tedavilerinizi veya kullandığınız tamamlayıcı ürünlerinizi açıklayınız. Unutmayınız ki bu esnada aklınıza gelen ya da not aldığınız soruları da sorabilirsiniz. Aklınıza takılan konu ve soruları önceden yazarak bir liste çıkarabilirsiniz.