Kemoterapi seansı sonunda damariçi kateteriniz çıkarılacak (damaryolu için takılan port ise tüm tedavi boyunca takılı kalır) ve tansiyon, nabız gibi yaşamsal beilirtileriniz kontrol edilecektir.

Onkoloğunuz ve/veya hemşireniz kemoterapi seansları boyunca karşılaşabileceğiniz yan etkilerle ilgili mutlaka size bilgi verecektir. Ayrıca bu tür rahatsızlıklara karşı kullanabileceğiniz ilaçlar ve söz konusu durumlarda başvurabileceğiniz yöntemler konusunda da yine sağlık uzmanlarından bilgi alabilirsiniz. İşte bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayacak bazı öneriler:

  • Bağışıklık sisteminiz zayıflayacağı için kalabalıklardan ve çocuklardan uzak durmaya çalışın.
  • Bedeninizin ilaçlardan arınmasını kolaylaştırması için her seanstan sonraki 48 saatte bol sıvı tüketin.
  • Kemoterapide alınan kimyasallar, genellikle her seans sonrasında 48 saat boyunca vücutta kalır. Özellikle bu süreçte idrar, burun akıntısı gibi vücut salgıları konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Örneğin, tuvalet sonrası sifonu iki kez çekerek, aile üyelerini hâlâ kemoterapi ajanları ihtiva eden salgılardan koruyabilirsiniz.
  • Merkez ya da klinikten ayrılmadan önce gerekli durumlarda doktorunuza ya da bir sağlık uzmanına ulaşmak için gerekli iletişim bilgilerini almayı unutmayın.
  • Ayrıca tedavi günlerinde neler yapabileceğinizi, ne tür aktivitelerin  tedavinize faydalı olabileceğini de yine uzmanınıza danışabilirsiniz.