Tedavi günü size destek olabilecek bir yakınınız ya da arkadaşınızla gelerek, onkoloji ekibinin size önerdiği bilgileri anımsatmasını rica edebilirsiniz.

Ayrıca tedavi süresince mümkün olduğu ölçüde rahat etmenizi sağlamak amacıyla yanınızda MP3 Player, DVD, kitap ya da battaniye getirebilirsiniz.

Eğer en fazla uygulanan metodlardan birisi olan kemoterapi ilaçlarını enjeksiyon yoluyla damardan alıyorsanız:

  • Kemoterapinizi gerçekleştirecek hemşire ve/veya diğer sağlık ekibiyle tanışacaksınız.
  • Sağlığınızla ilgili hayati önem taşıyan (tansiyon, nabız, solunum ve vücut ısısı) konularda muayene olacaksınız.
  • Hangi dozda kemoterapi alacağınızı belirlemek için boyunuz ve kilonuz ölçülecek.
  • IV Kateter ile koldan iğneyle takılacak.
  • Kan örneği vereceksiniz.
  • Test sonuçlarını değerlendirecek olan onkoloji uzmanınızla sağlık ekibiniz her tedavi öncesinde durum analizi yaparak kemoterapi için uygun olup olmadığınız belirleyecek.

Damar yoluyla verilen ilaçlar için her seansta önce damar yolu açma ihtiyacını ortadan kaldırmak amacıyla tedaviye başlamadan önce çoğunlukla küçük bir cerrahi operasyonla kalbe giden ana toplardamara ince bir tüp (kateter) yerleştirilir. Kateterin diğer ucu içine ilaçların enjekte edilebildiği bir porta (hazne) bağlanır. Böylece porta enjekte edilen ilaçlar kateter boyunca ilerleyerek direkt kan akımına karışır.

Genellikle her bir kemoterapi seansında iki grup ilaç almanız gerekecektir. Önce mide bulantısı, anksiyete ya da muhtemel alerjik reaksiyonlar gibi kemoterapi ilaçlarının neden olacağı yan etkileri önlemek amacıyla verilecek ilaçlar ve ardından kemoterapi ilaçları.

İlaçlarınızı ağızdan ya da topikal (lokal bir bölgeye krem gibi sürülmesi) yolla kullanacaksanız, tedavinize evde kolaylıkla devam edebilirsiniz. Sağlık uzmanları, bu ilaçları hangi dozlarda ve ne kadar sıklıkla alacağınız/uygulayacağınız konusunda size bilgi verecektir. Böyle durumlarda beklenen yan etkileri ve hangi şartlarda doktorunuzu aramanız gerktiğini sormayı unutmayın. Ayrıca bu konuda eczacı da size yardımcı olacaktır.