Sağlığınıza etki edebilecek kemoterapi yan etkileri hakkında doktorunuzun önereceği aşağıdaki hazırlıkları uygulayabilirsiniz   

Ağız sağlığı: Kemoterapi ağızda yaralar oluşturabilir ve vücudunuzun enfeksiyonlara karşı direncinini düşürebilir. Bu yüzden, kemoterapi öncesi genel bir diş muayenesi ve temizliği yaptırmanız tavsiye edilir.

Kalp sağlığı: Bazı kemoterapi çeşitleri kalp sağlığına etki edebilir. Tedaviye başlamadan önce kalp sağlığınızı kontrol etmeniz ve ölçümlemeniz tavsiye edilmektedir. Echo testi yatırabileceğiniz testlerin başında geliyor.

Üreme sağlığı: Bazı kemoterapi türleri doğurganlığı etkileyebilir, bu yüzden erkekler ve kadınların tedaviye başlamadan önce doğurganlık konusunda önlem almaları gerekmektedir. Konuyla ilgili “Bebek Geliyor” bölümümüzde ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Saçlar: Saç dökülmesi (bölgesel ya da tamamen) kemoterapi alan birçok kişiyi etkileyen bir etkidir. Bu yan etkiyle ne zaman karşılaşabileceğinizi onkoloji uzmanınıza danışınız. Bu durumda tedavinize başlarken (ya da başlamadan önce) herhangi bir peruk, bandana, ya da şapka kullanmak isteyebilirsiniz.