Kanser Savaşçıları, tanı ve tedavi sürecinde ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilgiyi doğru ve bilimsel kaynaklardan araştıran, öğrenen ve paylaşan bir sivil inisiyatif olarak 2011’de kuruldu.

Savaşçılarımız, tanı alanların ve yakınlarının kanserle tanışma anından itibaren tedavi ve sonrasındaki süreçlerinde karşılaşabilecekleri ihtiyaçlarına çözümler üretebilmek amacıyla bir araya geldi.  Dört yıl boyunca faaliyet alanında hizmet verdikten sonra Kanser Savaşçıları, 2015’te dernekleşerek, kurumsal bir kimlik kazandı.  

Derneğimizdeki tüm çalışmalar tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Deneyimlerini yeni tanı alanlarla paylaşmayı seven savaşçılarımız, bilim insanlarımız ve kanserle mücadelede herkesin bir sorumluluğu olduğuna inanan gönüllülerimiz derneğimizin çatısı altında bir araya geliyor.  

Konusunda uzman bilim insanları, bilgi ve deneyimlerini hasta ve hasta yakınlarına aktarıyor.

Tanı ve tedavi sürecini yaşamış ya da halen yaşayan savaşçılarımız bu inisiyatif sayesinde birbirleriyle deneyimlerini paylaşıyor; bu zorlu yolu tamamlayanlar, yeni başlayanlara rehberlik ediyor. Kanser Savaşçıları eğitim, farkındalık ve  psikolojik destek konusunda projelere imza atıyor.

Devlet hastanelerindeki hasta ve yakınlarına psikolojik danışmanlık, ağız ve diş sağlığı, beslenme gibi destek tedaviler konusunda uzman yardımı sunan Kanser Savaşçıları ayrıca çocuk onkoloji servislerine çocuk oyun odaları kuruyor. Yetişkin hastalar için “iyi görün iyi hisset” atölyeleri düzenleyen dernek ayrıca Türkiye’nin dört bir yanında erken tanı ve sağlıklı yaşam konularında farkındalık seminerleri organize ediyor.

Kanser Savaşçıları’nın mottosu

Hepimiz birimiz için!
Çünkü kanser yükü, ancak hepimiz taşın altına elimizi koyarsak hafifler.

Ekibimiz

ASLI ORTAKMAÇ
ASLI ORTAKMAÇYönetim Kurulu Başkanımız
Kanserle mücadele, sadece tanı alanların ve yakınlarının omuzlarına bırakabileceğimiz bir yük değil. Bu mücadele toplumdaki her bireyin sorumululuğu aslında. İşte bu yüzden uzmanı, tanı alanı, üniversite öğrencisi, ev hanımı, hep birlikte “hepimiz birimiz” diyerek çıktık yola.
MUSTAFA ÇETİNER
MUSTAFA ÇETİNERYönetim Kurulu Eş Başkanı
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988 yılında bitirdim. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hematoloji uzmanlık eğitimini tamamladım. Kanser Savaşçıları Derneği kurucularındanım, halen derneğin yönetim kurulu üyesi ve eş başkanıyım. Ayrıca Miyelomla Yaşam grubunu (miyelomlayasam.org) kuran ekip arasında yer alıyorum ve halen grubun danışmanıyım. Bilim, etik, hasta hekim ilişkileri, tıp tarihi konularında birçok konferans verdim ve uzmanlık alanımı ilgilendiren konularda sosyal farkındalık projelerinde rol almaya çalışıyorum. 2010 yılından beri “Birleşmiş Milletler” doktoru olarak çalışmaktayım. Asıl uzmanlık alanım olan hematoloji dışında tıp eğitimi, tıbbi etik ve tıp tarihi konuları ile de ilgilenmekteyim. Halen “Güncel Tıp” ismiyle “Herkese Bilim Teknoloji” isimli dergide haftalık yazılarıma devam ediyorum. Acıbadem Maslak Hastanesi Hematoloji Bölümü’nde görev yapmaktayım.
BELMA KURDOĞLU AKGÜN
BELMA KURDOĞLU AKGÜN Yönetim Kurulu Genel Sekreteri - Genel Koordinatör
Onkoloji alanında master ve doktora eğitimimin ardından bilim kadını olarak ABD’de çalışırken, Türkiye’ye döndüm ve yine aynı alanda Roche ve Merck ilaç firmalarında onkoloji bölüm direktörü olarak görev yaptım. Çok önemli hedefe yönelik onkoloji ilaçlarından dört tanesini ekibim ile birlikte pazara verdik. Gerek eğitimim gerekse iş deneyimim onkoloji alanında olması nedeni ile yine aynı alanda bugüne kadar çok başarılı işler yapan “Kanser Savaşçıları” ile tanıştım ve bu güzel ekibin bir parçası olmak istedim. Kanser tanısı alan kişiler ve yakınlarına biraz daha yakından dokunmak, ruhlarına iyi gelmek, yaşam kalitelerini arttırmak hepimizin hedefi. Çünkü “hepimiz birimiz için”.
DENİZ KARPUZOĞLU
DENİZ KARPUZOĞLUSayman - Gönüllü Koordinatörü
Bir savaşçı yakını olarak kanser ile bağım bana geçmişimden yadigâr… Bu bağı hem bir diyetisyen olarak hem de gönülden sürdürmek en büyük arzumken karşıma Kanser Savaşçıları Derneği çıktı. Savaşçılarımız, hayatımda var olan en büyük yol göstericilerim oldu. Bu yolda hep birlikte yürüyoruz. Çünkü ‘hepimiz birimiz için’ dedikçe daha çok varız biz! Peki sen de bu yolda bizimle yürümek ister misin?
NAGEHAN UZUNER
NAGEHAN UZUNERYönetim Kurulu Üyesi
2008 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi alanında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. KüçükÇiftlik Park, Generali ve Legrand markalarının İletişim Yöneticiliğini yaptım. Aralık 2014 sonunda nadir görülen kanser türlerinden biri olan tükürük bezi kanseri tanısı aldım. Zorlu geçen ameliyatlar ve diğer tedavilerin ardından Kanser Savaşçıları Derneği ile tanıştım. Kanser Savaşçıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İletişim Koordinatörüyüm. 2017 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri alanındaki doktora çalışmalarımı sürdürmekteyim.  Ayrıca Koç Üniversitesi Klinik Araştırmalar, Biyomedikal Araştırmalar ve Sosyal Bilimler Araştırmaları Etik Kurulları Üyesiyim. Uzmanlık alanım olan iletişim ve akademik araştırma alanım olan sağlık iletişimi konularında sosyal farkındalık projelerinde rol almaya çalışıyorum. Çünkü kanser hakkında iyi olabilecek tek şeyin kanser farkındalığı olduğuna inanıyorum.
AYLİN BAYKAN
AYLİN BAYKANOnkobis Koordinatörü
Kanser Savaşçıları Derneği ile 2016 yılında yine derneğimizin gönüllüsü bir arkadaşım sayesinde tanıştım ve o tarihten bu yana mümkün olduğunca tüm proje ve etkinliklerinde yer alıyorum. Tanı ve tedavi sürecindeki kişiler ve bu kişilerin yakınlarının hayatlarına dokunmanın, yolculuklarının bir parçası olmanın ne kadar kıymetli olduğunu bu bağı kurduktan sonra anladım ve kanserin asla tanı alan ile yakınının yalnız mücadelesine bırakılabilecek bir süreç olmadığının farkına vardım. Paylaşmanın, sürece ortak olmanın insanların hayatını değiştirebileceğini gördüm. Bu nedenle toplumdaki herkesin bu yolculukta yapabileceği bir şey, sağlayabileceği bir destek olduğuna inanıyorum, hepimiz birimiz için!
SONNUR SAATÇI
SONNUR SAATÇIİyi Bak Kendine Koordinatörü
Sevgili Aslı Ortakmaç’ın enerjisi ve dernek için yaptıkları o kadar güzel ki, sizin de çorbada tuzunuz olsun istiyorsunuz. Önceleri yarışlarda koşarak destek olduğum Kanser Savaşçıları Derneği’nde 2017’den beri ‘’İyi Bak Kendine Atölyesi’’nin koordinatörlüğünü yürütmekteyim. Tanı ve tedavi sürecinde olan bireylerin yaşadığı zorluklardan, hastalıktan, tedaviden uzak, kendilerini iyi hissedebilecekleri bir atölye bu. Alanında uzman gönüllülerden cilt bakımı, makyaj, peruk bakımı, saç bakımı, beslenme, egzersiz, psikolojik destek, nefes terapisi gibi uygulamalı eğitim imkanlardan ücretsiz faydalanabilen savaşçılarımızın ‘’Bu atölyeden sonra After Party de olmalı!’’ çağrısı bile atölyeleri yürütmemizde bir teşviktir. Ankara Üniversitesi 2007 mezunuyum. Özel bir hastanede Nütrisyon Hemşiresi olarak görev yapmaktayım. Kanser Savaşçıları Derneği’nde gönüllü olarak çalışmaktan mutluluk duyuyorum.
HANİFE EBRU DÖNMEZ
HANİFE EBRU DÖNMEZSportif Faaliyetler Koordinatörü
Kanser Savaşçıları Derneği ile yolum, çalıştığım kurum ve spor tutkum sayesinde kesişti. Katıldığım maratonlardan birinde Kanser Savaşçıları formasıyla koşmaya başladığım günden yaklaşık bir yıl sonra annem tanı aldı. O günün ardından bu yola daha da sıkı sarıldım. Bana hayatı öğreten en güçlü savaşçım annemle birlikte, tüm savaşçılar için “kansere inat hayata spor kat” mottosuyla içinde spor olan projeler üretiyor ve yürütüyorum.
AYŞEGÜL TURCAN
AYŞEGÜL TURCANMiyelomla Yaşam ve Facebook Kapalı Gruplar Koordinatörü
2008 Nisan ayında multipl miyelom tanısı aldığımda kanser hayatıma girmiş oldu. Rt, kt, okit tedavilerinin ardından remisyon sağlandı. İnternette hastalıkla ilgili araştırma yaparken miyelomlayasam.org sayfasını buldum. Sonrasında sevgili Aslı Ortakmaç ile İstanbul’da buluştuk, tanıştık. İlk gördüğüm an sevdim onu. Kanser hastalarına dokunuşunu sevdim. Ondan feyz aldım. Ben de miyelom hastalarına dokunmak, umut olmak istedim. Facebook’ta Multiple Myeloma Türkiye grubunu kurdum. Naçizane umut olmaya çalışıyorum. Ayrıca Kanser Savaşçıları-Kan Kanserleri grubuna destek olmaya çalışıyorum.

Kanser Savaşçıları ne diyor?

“Bu dünyada savaşmaya değer tek bir şey var; kendi hayatımız. Biz de sadece bunun için savaşıyoruz.”
Burcu – Kanser Savaşçısı
“Ne yaşayacağını bildiğin zaman önceden kendini hazırlıyorsun ve daha güçlü hale geliyorsun.”
Nagehan- Kanser Savaşçısı
“Paylaşmak hayatınızı değiştirebilir.”
Alim – Kanser Savaşçısı
“Herşeyi kondurabiliyodum kendime, ama bu hastalık bana gelir demiyordum.”
Erol– Kanser Savaşçısı
“Ben hekim değilim. Ama birilerine inanmam gerekiyor. Bu inancın da karşılıklı olması gerekiyor.”
Mahmut– Kanser Savaşçısı